Zakaz przyłbic do zasłaniania ust i nosa

Aktualizacja 24.02.21: Zakaz przyłbic jest już pewny. Adam Niedzielski potwierdził – Od 27 lutego (ta sobota) wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Aktualizacja 23.02.21: Dzisiaj, na konferencji prasowej usłyszeliśmy od rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza następującą deklarację – W zakresie przyłbic, szalików i kominów będzie dość kategoryczny zakaz używania tego typu rzeczy do zasłaniania nosa i ust. Z jednoczesną rekomendacją czego powinniśmy używać.

Rząd chce zabronić noszenia przyłbic oraz zasłaniania ust i nosa kominami, chustami czy szalikami w miejscach publicznych. – Nie stanowią skutecznego zabezpieczenia przed koronawirusem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Słowa te potwierdził prof. Andrzej Horban w programie “Jeden na Jeden” (TVN24) – Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich (…) Chodzi o to, żeby używać porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem.

Zakaz przyłbic od kiedy?

Ograniczenie zacznie obowiązywać 27 lutego 2021 (sobota).

Zastanówmy się, czy to właściwe podejście.

Czy przyłbica chroni przed koronawirusem?

Eksperci od dawna zwracają uwagę, że przyłbice nie są dobrymi środkami ochrony przed koronawirusem i nie powinny zastępować maseczek. To prawda, w dobrym stopniu zatrzymują większe cząstki śliny lecące na wprost. Natomiast zupełnie nie radzą sobie z aerozolem, który wydychamy podczas mówienia czy kaszlu. Taka “mgiełka”, mogąca zawierać koronawirusa, unosi się swobodnie, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Może ona także bez przeszkód wkradać się przez duże, nie zasłonięte powierzchnie od góry, dołu i po bokach plastikowych przyłbic prosto do naszych płuc.

Poniżej prezentujemy bardzo ciekawe, animowane symulacje kichnięć “w” i “na” przyłbicę, wykonane przez japońskich badaczy (zespół Fujio Akagi, Isao Haraga, Shin-ichi Inage, Kozaburo Akiyoshi).

Kichnięcie w pełnowymiarowej przyłbicy:

Kichnięcie z odległości jednego metra na osobę w pełnowymiarowej przyłbicy:

W obu przypadkach dobitnie widać, że przyłbica nie chroni. Powietrze przedostaje się prawie swobodnie, a przyłbica nie spełnia swojej roli. Zakażona osoba w przyłbicy może stanowić zagrożenie dla otoczenia. Zdrowa osoba w przyłbicy nie jest dostatecznie chroniona przed wirusami z zewnątrz.

Przyłbica Louis Vuitton
Przyłbica Louis Vuitton, za bagatela $961 😉

Odrębnym tematem są tzw. mini przyłbice na brodę, których konstrukcja nie służy już zupełnie innym celom niż uniknięciu mandatu.

Przyłbica czy maseczka?

Bezpieczeństwo i ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenów to zdecydowanie najmocniejszy argument przemawiający za wyborem maseczki. Potwierdzają to liczne badania, m.in. niemieckich naukowców. Ważny jest jednak materiał z którego są wykonane. Przyłbica mogła być wybierana ze względu na komfort, okulary oraz brak anonimowości. Dlatego była popularna w handlu oraz usługach a nawet szkołach. Niestety, co pokazały badania, daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Istnieją maseczki, które są wygodne a przy okazji wyglądają stylowo. Oddychanie w nich jest przyjemnością. Ba! Są również maseczki dla okularników, które ograniczają parowanie okularów. Łatwo przechowywalne, kiedy nie mamy ich na twarzy. Decydując się na maseczkę warto wybrać nowoczesny, antybakteryjny materiał zamiast bawełny. Polecamy ZONDĘ, która łączy wszystkie te zalety:

Przyłbice i maseczki – stan prawny w Europie

Część europejskich krajów już wcześniej podjęła decyzje zaostrzające wymogi dotyczące zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

  • Austria – wprowadziła zakaz przyłbic pod koniec października 2020, od stycznia obowiązek masek klasy FFP2
  • Francja – od stycznia 2021 obowiązkowe są maski FFP2 lub specjalne maseczki materiałowe fabryczne z wkładem filtrującym
  • Szwajcaria – już w lipcu 2020 ostrzegała przed używaniem przyłbic, a obowiązkowe są “maseczki higieniczne lub maseczki wykonane z materiału”
  • Niemcy – od lutego 2021 maski FFP2 w środkach transportu
  • Czechy – mają w planach wprowadzenie obowiązku masek typu FFP2, KN95 lub masek wykonanych z nanowłókien

Być może zaciekawi Cię nasz wcześniejszy artykuł “Maska na koronawirusa COVID-19“, w którym opisujemy m.in. cel noszenia maseczek oraz skuteczność masek antysmogowych i chirurgicznych na czas pandemii.