Dezinformacja odnośnie masek ochronnych

Koronawirus COVID-19 przyczynił się do pojawienia się w internecie mnóstwa dezinformacji. W marcu 2020 na Allegro można było znaleźć maseczki chirurgiczne oraz budowlane oferowane jako chroniące przed koronawirusem. W horrendalnych cenach. Część z nich poza działaniem psychologicznym nie dawała ŻADNEJ ochrony. Oferty bazowały na chęci wzbogacenia się cudzym kosztem, opierając się na strachu i niewiedzy na temat epidemii koronawirusa. Przykładowe oferty wyglądały tak:

Jeden z rekordzistów sprzedawał na allegro maseczki klasy P3 opisując je niewłaściwie jako “FFP3 antywirusowa”, z przebitką bagatela 2276%!

Jak więc jest z tą ochroną przed koronawirusem?

Czy maski antysmogowe są skuteczne przeciw koronawirusowi?

Tak, ale nie wszystkie! Kluczem jest klasa użytych materiałów filtracyjnych. Najniższa, FFP1 niestety nie pomoże. Nic nie dadzą również szale, które nie ochronią nawet przed smogiem. Na szczęście w przypadku masek antysmogowych klas FFP2 i FFP3 ochrona jest skuteczna. Dlatego tak ważny jest wybór właściwych produktów.

Co rekomendują specjaliści w sprawie SARS-CoV-2 / COVID-19?

  • Brytyjski NHS (odpowiednik naszego NFZ) zaleca maski klasy FFP3 przy chorobach zakaźnych.

Czy maski chirurgiczne filtrują koronawirusa?

Nie! Maseczki chirurgiczne służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia. Ograniczają rozprzestrzenianie się zarazków drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Maski chirurgiczne mają tak duże pory, że ich skuteczność blokowania drobnoustrojów jest znikoma. Dodatkowo ich dopasowanie do twarzy jest nikłe co daje wiele dróg potencjalnej infekcji. Więcej o tego typu maskach od CDC.

Bardzo fajnie zobrazowane blokujące działanie maseczki podczas oddychania przy użyciu metody obrazowania smugowego:

Maski ochronne na wirusa. Do czego służą?

Maseczki ochronne wprowadzone w ramach obowiązku zakrywania ust i nosa mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w powietrzu. Podobnie jak maseczki medyczne ograniczają zasięg transmisji zarazków drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Sprawdź nasz artykuł odpowiadający na pytanie Czy przyłbica chroni przed koronawirusem?

Koronawirus – jak prawidłowo używać maski?

Właściwe zakładanie, użytkowanie i ściąganie maski jest równie istotne w ochronie przed koronawirusem, co sama klasa maski.

  1. Przed założeniem maski należy zdezynfekować ręce lub umyć je wodą z mydłem.
  2. Maska powinna być tak założona, żeby zakrywała usta, nos i podbródek. Kluczowe jest, aby była szczelnie dopasowana.
  3. Nie powinno się dotykać maski podczas jej używania.
  4. Filtr trzeba wymienić, gdy stanie się wilgotny.
  5. Zdejmując maskę nie wolno dotykać jej przedniej powierzchni.
  6. Po ściągnięciu maski należy dokładnie zdezynfekować lub umyć ręce.
  7. Masek jednorazowych nie używamy ponownie, tylko wyrzucamy.
  8. W przypadku maski wielorazowej wskazana jest jej dezynfekcja.

Maska na wirusa z zaworkiem czy bez?

Dla osoby zdrowej, która chce ochronić się przed zagrożeniem lepsza jest maska antysmogowa z zaworami. Zawory odprowadzają nadmiar wilgoci, ciepło oraz wydychany dwutlenek węgla. Komfort użytkowania takiej maski jest większy i wolniej następuje jej zawilgocenie. Powietrze wydychane przez zawór nie jest filtrowane.

Dla osoby chorej lepiej zdecydować się na maskę bez zaworka, która uniemożliwi swobodne wydostawanie się wirusa na zewnątrz.

Jak prawidłowo myć ręce przy wirusie z Wuhan?

I rewelacyjne wręcz zobrazowanie dlaczego warto stosować się do instrukcji mycia rąk:

Jakie są objawy koronawirusa?

Poniżej znajdziesz porównanie symptomów COVID-19, przeziębienia i grypy.

Koronawirus: jak się ochronić?

Kancelaria premiera przygotowała krótką animację przedstawiającą jakie nawyki zmienić bądź wypracować w celu zwiększenia bezpieczeństwa.