Jeżeli jesteście z Krakowa to w zeszłym roku mieliście szansę zobaczyć na żywo instalację antysmogową zamontowaną w Parku Jordana. Smog Free Tower autorstwa Holenderskiego Architekta gościła przez kilka miesięcy w naszym mieście. Była to co prawda bardziej instalacja artystyczna i “chwyt marketingowy” pobudzający dyskusję na temat zanieczyszczenia powietrza, niż faktyczne remedium na smog w mieście. Zespół naukowców z AGH sprawdził, że wieża redukuje stężenie pyłów PM10 o 12% w promieniu 10 metrów. W promieniu 50m wpływ był już niedostrzegalny. Wynik nie powala… ale co jeśli by zbudować coś podobnego, ale na dużo duuużo większą skalę?

Postanowili to sprawdzić Chińczycy, którzy postawili taką wieżę o wielkości 100m. Jak mówią sami twórcy, to tylko model, aby przetestować docelową konstrukcję o wielkości 500m. Mają rozmach! Ale nie ma co się im dziwić, borykają się z ogromnym problem zanieczyszczenia powietrza i zaczynają wychodzić na prostą.
Faza testów pokazała że wieża w mieście Xian redukuje stężenie pyłów na obszarze o powierzchni 10km2 o 15%! To już coś! Finalna konstrukcja ma mieć możliwość oczyszczenia powietrza w średniej wielkości mieście!

Zasada działania jest dokładnie taka sama jak w każdym domowym oczyszczaczu powietrza. Wieża zasysa od spodu powietrze, które kierowane jest do wnętrza w którym zamontowane są filtry. Po przejściu tego procesu czyste powietrze wyrzucane jest z powrotem na zewnątrz. Wszystko zasila energia słoneczna. Ba! Wieże można pokryć ekranami led dzięki czemu postawiona w centrum miasta może na siebie zarabiać wyświetlając reklamy.
Czy to pomysł rodem z filmów science-fiction? Czy może nieuchronna przyszłość? Zobaczymy. Faktem jest na pewno to, że na przestrzeni kilku ostatnich lat jakość powietrza w Chińskich miastach stale się poprawia, więc ich działania przynoszą jakieś efekty! Trzymamy kciuki!