Bosco Verticale w Mediolanie

Walka z zanieczyszczonym powietrzem zaczyna łączyć najróżniejsze branże. Miło wiedzieć, że gdzieś na świecie do desek kreślarskich siadają wspólnie architekci, konstruktorzy, botanicy i biolodzy. Dzięki ich wspólnej pracy możemy cieszyć nasze oczy (i płuca ?) takimi konstrukcjami jak: “Bosco Verticale” w Mediolanie czy “Tao Zhu Yin Yuan Tower” na Tajwanie.

Wieżowce zostały wyposażone w elewację, która redukują poziom smogu w pobliżu. Pierwszy z nich to blisko 900 drzew, 11 tysięcy bylin i 5 tysięcy krzewów. Wszystko idealnie rozplanowane tak, aby efekt był jak najlepszy. Szacuje się, że Bosco Verticale może w ciągu roku przekształcić 20 tysięcy ton dwutlenku węgla w tlen, po prostu stojąc sobie w centrum miasta. Zielona elewacja to także mniejsze koszty eksploatacji budynku, ale to już wiecie jeśli śledzicie nasze ciekawostki ? Tao Zhu Yin Yuan tower to cudo architektury wyłonione w międzynarodowym konkursie. Wieżowiec przypomina kształtem ludzkie DNA tak aby symbolizować integrację ludzi z naturą.  Według twórców 23 tysiące drzew posadzonych na elewacji ma “zjadać” rocznie aż 130 ton dwutlenku węgla i oczyszczać powietrze w koło!

Musimy pamiętać, że kilka budynków “wiosny nie czyni” ?, ale na pewno wyznacza pozytywny trend i przeciera szlaki dla innych miast zainteresowanych zdrowiem swoich mieszkańców. Ciekawe kiedy doczekamy się takich budynków-ogrodów w Polsce? Jak myślicie, gdzie powstanie pierwszy? ?