Czy wiecie, że dach pokryty zielenią to nie tylko futurystyczna wizja architekta? To realne korzyści dla mieszkańców i otoczenia. Poniżej przedstawiamy 5 powodów dla których warto, aby takie konstrukcje pojawiały się w przestrzeni miejskiej. ?

1 – Pieniądze ?
Wydawać by się mogło, że zielony dach to tylko dodatkowe koszty związane z budową. Tymczasem rozwiązanie takie stanowi doskonałą izolację. Dzięki temu podczas upalnego lata budynek jest lepiej chroniony przed przegrzaniem, a zimą roślinność zapewnia dodatkową ochronę przed utratą ciepła.
2 – Woda ?️
Rozrastające się betonowe miasta muszą mierzyć się z problemem odprowadzania nadmiaru wody w przypadku oberwania chmury. Często sieć przeciwburzowa może okazać się za mało skuteczna, co może prowadzić do podtopień. Zielone dachy zatrzymują wodę w swojej strukturze pozwalając jej odparować. Dzięki temu reszta nadwyżki może zostać odprowadzona bez trudności.
3 – Ciepło ?
Nawierzchnie zwykłych dachów, oraz mury budynków działają jak akumulatory ciepła. To dlatego w mieście jest zawsze cieplej niż na jego obrzeżach (w Nowym Jorku ta różnica w lecie może wynosić nawet ~ 7 stopni). Tymczasem zielone dachy nie tylko zapobiegają powstawaniu takich “wysp cieplnych”, ale również skutecznie schładzają powietrze odparowując zebraną w liściach i korzeniach wodę.
4 – Dźwięk ?
Coraz częściej mówi się o “zanieczyszczeniu” dźwiękiem w miastach. Nieustający szum, huk i zgiełk w znaczącym stopniu wpływają na nasz słuch. Rośliny na dachu nie pozwolą swobodnie rozchodzić się hałasowi czy nawet częściowo go pochłoną dbając w ten sposób o nasz słuch.
5 – Zdrowie ⚕️
Chyba jasne jest, że 1000m2 papy czy żwirku nie będzie miało absolutnie żadnego pozytywnego wpływu na otoczenie. ? Tymczasem jeśli tą samą powierzchnię zamienimy w zielony trawnik efekty są piorunujące. Rośliny filtrują powietrze z unoszących się zanieczyszczeń. Produkują tlen. Zmniejszają zawartość CO2 w powietrzu. Ich obecność bez wątpienia ma pozytywny wpływ na zdrowie i jakość życia okolicznych mieszkańców.

Stosowanie roślinności na dachach i elewacjach budynków jest istotnym elementem architektonicznego kształtowania przestrzeni miejskiej.Coraz częściej nie jest to tylko widzi-mi-się szalonego architekta, a realna polityka poprawiania warunków życia w przestrzeni miejskiej. Miejmy nadzieję, że trend ten rozwinie się w naszych miastach na tyle, aby pomóc nam walczyć z niebezpieczeństwami życia w “miejskiej dżungli” ? ?