1 września 2019 roku to bardzo ważna data we współczesnej historii Krakowa. To właśnie w ten dzień wchodzi w życie uchwała antysmogowa, czyli zakaz palenia węglem i drewnem w domowych piecach. W nadchodzącym sezonie grzewczym do boju mają ruszyć strażnicy miejscy, przeszkoleni urzędnicy z WIOŚ, aby przeprowadzić ponad 4500 kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą przy pomocy drona, kamery termowizyjnej, czy monitorów pyłu zawieszonego. Miasto wytacza grube działa 😉 Co grozi trucicielom? Kontrole mogą zakończyć się pouczeniem, czy karą finansową od 20 do 5000zł. 

Z 45 tysięcy palenisk węglowych po 1 września pozostanie około 4000 pieców w 2500 budynkach. To miejsca w których nie dało się przeprowadzić wymiany ze względu na problemy społeczne, finansowe, techniczne czy prawne. 

Miasto będzie prowadzić nadzór nad wspomnianymi budynkami, tak aby każdą sprawę rozwiązać indywidualnie. Najczęstsze bariery, które stały na przeszkodzie w wymianie pieców to przykładowo:

  • Nieuregulowany stan prawny
  • Brak zgody współwłaścicieli
  • Postępowania spadkowe
  • Zły stan techniczny
  • Brak zainteresowania wymianą pieców przez właścicieli (🤦‍♂️)

W latach 2012-2019 usunięto ponad 25 tysięcy “kopciuchów” trujących mieszkańców Krakowa. Ta szeroko zakrojona akcja to tylko jedna z bitew jaką przyszło stoczyć ze smogiem! Trzymamy kciuki za miasto Kraków i jego mieszkańców! Także tych “niezainteresowanych” wymianą pieca 😉