Smogathon to coroczne wydarzenia, których finał odbywa się w Krakowie. Organizatorzy wyszukują, sprawdzają i nagradzają najciekawsze projekty antysmogowe z całego świata. Jak sami podkreślają zależy im, aby wybrane projekty rozwiązywały problem smogu nie tylko w naszym mieście czy kraju, ale na całym świecie. Dlatego podczas tegorocznej edycji mogliśmy spotkać innowatorów z takich zakątków świata jak USA, Chiny, Indie, Chile czy nawet Uganda! Breezy kocha innowacje ?, dlatego nie mogło nas zabraknąć na miejscu! Przygotowaliśmy dla was mały skrót z tego wydarzenia. ?

Tegoroczni zwycięzcy:

Miejsce 1 ?
TakaChar [USA] – firma opracowała proces zwęglania biomasy, który czyni z niej ekologiczne paliwo. Coś co dotychczas było zarezerwowane tylko dla skomplikowanych procesów industrialnych, będzie możliwe do wykorzystania przez każdego rolnika we własnym gospodarstwie. Swoje rozwiązanie testują już na farmach w Kenii. Kolejny krok to stworzenie prototypu urządzenia, które właśnie przekształcało by odpadki roślinne w bezpieczne i tanie paliwo i było dostępne dla każdego

Miejsce 2 ?
Indrio Technologies [USA] – projekt rodem z Doliny Krzemowej, prowadzony przez dwóch doktorów uniwersytetu Stanforda. Ich urządzenie, dzięki specjalnym laserowym czujnikom, pozwala na optymalizację i kontrolę procesu spalania w silnikach. Eliminuje głównie tlenki azotu – bardzo niebezpieczne związki składające się na smog. Jednym słowem: lasery i amerykańscy naukowcy ?

Miejsce 3 ?
Pi Green Tech Solutions [INDIE] – bardzo ciekawy projekt, niesamowity w swej uniwersalności i prostocie. To nakładki na rury wydechowe, które można zamontować praktycznie pod każdym pojazdem. Zbierają zanieczyszczenia, dzięki czemu można je potem wykorzystać np. do produkcji tuszu do drukarek. Rozwiązanie idealne na indyjskie drogi… ale kto wie może zagości i w naszych poczciwych Kamazach czy TDI’kach ??

Oprócz podium mieliśmy też specjalna nagrodę która trafiła w ręce polskiego zespołu!

Degrum [POLSKA!] – czyli ANTYSMOGOWE PRZYSTANKI! Specjalnie zaprojektowana przestrzeń dająca schronienie przed smogiem. Roślinność, kurtyna powietrzna i filtry. Tak przygotowana wiata przystankowa serwuje oczekującym na autobus pyszne powietrze wolne od smogu i miejskich zanieczyszczeń. ?

Dodatkowo:
SmogBusters [POLSKA!] – ciekawy patent prosto z naszego krakowskiego podwórka. Smogbusters tworzą filtry, dzięki którym można zamienić większość klimatyzatorów w oczyszczacze powietrza. Panowie dopiero zaczynają, a że pomysł bardzo fajny to trzymamy kciuki! ?

Podsumowując #SMOGATHON to bardzo ciekawe wydarzenie łączące tęgie umysły z całego świata ?. Ich wielopłaszczyznowe rozwiązania pozwalają zrozumieć, że smog to bardzo skomplikowany problem na skalę globalna! Na szczęście otrzymujemy też konkretne pomysły, które dają nadzieję na lepszą przyszłość ??

Kto wie, może za rok pojawimy się tam jako uczestnicy! Trzymajcie kciuki! ??

A Waszym zdaniem, który pomysł najciekawszy? ?