W grodzie Kraka walka ze smogiem trwa w najlepsze! Do arsenału antysmogowych rozwiązań dołącza… Chodnik oczyszczający powietrze! 😮 Jak to działa? Czy ma sens? Przeczytajcie sami…

Zarząd Dróg Miasta Krakowa, oraz SKANSKA rozpoczęli budowę pierwszego w mieście chodnika, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z obecnych w nim zanieczyszczeń. 150 metrów specjalnego betonu w samym centrum miasta, przy największej galerii handlowej ma uwalniać powietrze od obecnych w nim spalin.

Jak to działa? Dzięki specjalnej mieszance betonu (dodano dwutlenku tytanu), opadające na chodnik szkodliwe związki chemiczne pochodzące ze spalin samochodowych mają być rozkładane do postaci nieszkodliwej dla środowiska. Wszystko to dzięki promieniom słonecznym! (fotokataliza – pisaliśmy o tym niedawno 🤓). Całość następnie ma spływać do ziemi w postaci rozcieńczonego kwasu azotowego.

Koszty takie rozwiązania są podobno wyższe tylko o 20% od ceny wykonania zwykłego chodnika. Pomiary dowodzą, że teren na którym skorzystano z takiej technologii wykazuje o 30 procent mniejsze stężenie groźnych tlenków azotu. Wychodzi na to, że Antysmogowy chodnik działa!

Rozwiązanie szwedzkiej firmy to na pewno ciekawa inicjatywa, jednak to bardziej zabieg marketingowy związany z ich wielką inwestycją wyrastającą tuż obok projektu. 150 metrów takiego chodnika nie zmieni powietrza jakim oddychają mieszkańcy Krakowa. A zamiast magicznego betonu wolelibyśmy więcej zieleni w tkance miejskiej! Jak np. Zielone przystanki czy po prostu krzewy i drzewa… 💚 (zobacz: dobroczynny wpływ zieleni w przestrzeni miejskiej)